Máme radšej psov ako ľudí?

Pes a človek patria odnepamäti k sebe. Ak máš aj ty svojho psieho spoločníka, možno sa nájdeš v niektorých bodoch, ak len práve rozmýšľaš, či si do života štvornoháča pustiť, možno ti pomôžeme rozhodnúť sa :)

Prečo máme taký blízky vzťah k psom a mnohí sme si ich obľúbili viac ako ľudí?


  1.  LOJALITA

Poznáš človeka, ktorý by prejavil takú veľkú radosť ako tvoj štvornohý parťák po tvojom príchode? :) štvornoháči sú skvelí v tom, že sa narozdiel od nás ľudí nevedia pretvarovať. Je jedno, či si bol preč niekoľko týždňov alebo si sa len vrátil z obchodu, psík z tvojho príchodu bude nadšený vždy.

Tak čo, koľkých ľudí poznáš, čo svoje pocity nielen, že nevedia dať najavo, ešte sa nehanbia ich “ofejkovať” prípadne hrať sa na niečo iné?

A keď už sme tu pri tých hrách, vykašli sa na falošných ľudí a choď sa radšej venovať svojmu štvornoháčovi.

2.  PRIATEĽSTVO

“Tŕne ťa môžu zraniť, muži ťa opustia, slnečné svetlo sa zmení na hmlu, ale nikdy nie si skutočne bez priateľa, pokiaľ máš psa.” D.Mallcok

Si najlepším priateľom svojho psíka, nikoho iného nemá a ani ho nikto iný nezaujíma. Oplať mu toto puto a nebuď naňho nevrlý len preto, že ty si mal zlý deň. On ho naopak strávil celý čakaním na teba, tak hoď čo ťa trápi za hlavu,a vybehnite sa prejsť (samozrejme s vreckom na kakačky).

3. TERAPIA

Terapia podporovaná zvieratami je založená ná skvelých výsledkoch spojených so znížením úzkosti, bolesti a depresie u ľudí s rôznymi psychickými alebo fyzickými problémami. Mnoho ľudí môže mať prospech z liečby za pomoci psíkov vrátane pacientov podstupujúcich chemoterapiu, veteránov s posttraumatickou stresovou poruchou a pacientov s fyzickou terapiou, ktorí pracujú na svojich jemných pohybových schopnostiach.

Mimochodom, fun fact - vedel si o tom, že psy sú schopné rozoznať niektoré typy rakoviny na základe dychu človeka aj keď je rakovina ešte v štádiu, ktoré nevie odhaliť ani bežná medicína?

 4. ZDRAVIE

Psíčkari žijú v priemere dlhšie ako ľudia, ktorí psích spoločníkov nemajú.A toto nie je len náš výmysel ale vychádzame z faktu že spoločnosť psíka znižuje krvný tlak, a tým aj riziko infarktu.

Ukázalo sa, že ľudia so psami majú menšie problémy so srdcom, pretože pri chôdzi so svojimi miláčikmi pravidelne cvičia. Mať psa zlepšuje náladu a znižuje stres, čo zase znamená nižší krvný tlak. Stráviť iba 15 až 30 minút so psom vám pomôže cítiť sa pokojnejšie a uvoľnenejšie, znižuje stres a zvyšuje šťastie. Hranie sa so svojím šteniatkom zvyšuje hladinu dopamínu a serotonínu v mozgu, čo sú neurotransmitery spojené s potešením a pokojom.

Tak schválne, koľkokrát si už mal pocit, že stretnutia s istým človekom ťa nielen, že ničím neobohacujú a teda tvoj psychický stav nijak nezlepšujú, ale naopak sú to tragickí “vysávači” energie?

Práca s ľuďmi je jednoznačne jedna z najvyčerpávajúcejších, a práve preto by sme kvôli svojmu zdravotnému stavu mali voliť skôr chlpatú spoločnosť :)

  5. NEPODMIENEČNÁ LÁSKA

“Pes je jediná vec na tejto zemi, ktorá vás miluje viac, ako on miluje seba.”

Jasné, že ťa tvoj labkoš miluje preto, že mu zabezpečujete stravu, vychádzky a teplý (niekedy možno aj ten tvoj) peliešok. Ale rozhodne ťa miluje aj keď mu niektorú z týchto vecí nemôžeš momentálne poskytnúť. Za svoju lásku totiž nič nečaká, a je mu jedno, či si dnes nemal peniaze na granule, alebo či momentálne spíš na ulici, preňho si jednoznačná topka,a nevymenil by ťa za iného pána, ktorý má viac peňazí, lepší pelech či kvalitnejšie granulky.

Naopak si sa už pravdepodobne aj ty stretol s vypočítavou osobou, ktorá na teba niečo “hrala” za vidinou dosiahnutia úspechu alebo uspkojenia svojej potreby? Alebo s osobou, ktorá sa ozve len vtedy, keď niečo potrebuje?

Ruku na srdce, koľko ľudí ktorí by ťa milovali viac ako samého seba vlastne poznáš?

  6. OCHRANA

Predpokladá sa, že prvé interakcie človeka so psami (v tom čase vlky) viedli k priaznivému vzťahu pre oba druhy. Vlci dostali ľahké výňatky zo zvyškov, ktoré ľudia po jedle zanechali, a ľudia mali tú výhodu, že ich mali okolo, aby ich chránili pred akýmikoľvek inými predátormi, ktorí ich môžu považovať za koristi. V nedávnej dobe boli psy trénované armádou ako strážcovia vojakov, niečo ako chrániace jednotky pred útokom a neváhali varovať vojakov pred nepriateľmi a znižovali tak šancu na prepadnutie. Vojaci, ktorí mali to šťastie, že mali tieto útočné psy za svojich spoločníkov, s najväčšou pravdepodobnosťou prežili vojnu.

Tak čo, máš aj ty doma tiež strážcu alebo naopak dobráka, ktorý by aj posledného zlodeja vítal s vrtiacim chvostíkom?

  7. OBETAVOSŤ

Nech sa deje čo sa deje, psík ťa vždy vidí ako prvú prioritu na svojom “hodnotovom rebríčku”. Po tom, čo si ho nehal niekoľko hodín doma samého a istotne sa mu chce ísť na venčovku a je hladný, toto všetko preňho zjavne nie je také podstatné ako radosť z toho, že si konečne doma! Si doma, a nič iné ho momentálne nezaujíma!

A čo je viac, tvoj psík nie je nikdy dosť chorý/mrzutý/unavený či na pokraji svojich síl v seniorskom veku na to, aby sa z tvojej prítomnosti netešil, aby ťa minimálne neoblizol, a nespravil na teba tie svoje “psie oči”.

Opäť nastáva otázka - koľko vo svojich životoch máme takýchto ľudí? Koľkokrát sa my samy vyhovárame, že na druhých “nemáme čas”/ “nemáme energiu” a neskôr to ľutujeme? Psíkovia sú proste teraz a tu,nerozlišujú čo bude, a preto sa chcú uistiť, že vieme, že nám svoju lásku dajú najavo.

   8. POHYB

Psíkovia potrebujú dennú pozornosť na báze hrania sa a prechádzok so svojimi najbližšími, a preto dáva zmysel, že psíčkari sú viac aktívni ako “nepsíčkari”. Jedna štúdia zistila, že majitelia psov majú o 34% väčšiu šancu dosiahnuť odporúčaných 150 minút cvičenia týždenne ako tí, ktorí štvornohého parťáka nemajú. Takže už sa nemusíme vyhovárať, že nemáme na permanentku do fitka alebo na osobného trénera, vyvetraj denne svojho štvornohého parťáka, ponaháňaj sa s ním a uvidíš, že karanténne kilečká pôjdu rýchlo dole.

   9. ODPUSTENIE

Psy nepoznajú zášť, a tak nikomu nevedia vyčítať niečo, čo niekto povedal pred rokmi. Keď sa pri hre jeden zo psíkov hrá príliš drsne, druhý pes ich okamžite informuje tým, že vykríkne, a je po probléme. Vtedy sa zvyčajne obidvaja psi otrasú a okamžite sa začnú hrať znova.

My ľudia máme kopec zvláštnych vlastností ako sú napríklad zášť, hrdosť, závisť, vzťahovačnosť, a zároveň každý z nás svoju hrdosť na to, aby sme okamžite odpustili niekomu, kto nám ublížil. Často sa medzi sebou hneváme pre hlúposti, ktoré môžu zájsť až do krajností, kedy sa niekoľko rokov s blízkym človekom nerozprávame, len preto, že sa vyjadril podľa nás nevhodne.

Nie je lepšie si aj v tomto prípade zobrať príklad zo štvornohých, a proste to celé hodiť za hlavu? :)
  
   10. ŠŤASTIE

Veľa z nás sa snaží to vysnívané “šťastie” nájsť, a možno si ani neuvedomujeme, že práve teraz pri nás to šťastie pochrapkáva. Ak nám zrovna život nejde úplne podľa našich predstáv, mali by sme si viac uvedomiť, že môžeme byť šťastní za toho nášho psieho spoločníka, ktorý v nás to najdokonalejšie stvorenie na svete. Psíkovi je jedno či sme príliš tuční, príliš chudí, príliš nenamaľovaní, neoholení či opuchnutí, stále sme preňho dokonalý. A je to tak nejak vzájomné, veď koľko fotiek svojho spiaceho psíka máme v telefóne? A miesto toho, aby sme si ich premazali radšej kúpime telefón s väčšou pamäťou?

Vzťah človeka-psa je častokrát čistejším ako naše medziľudské vzťahy a mali by sme si našich zvieracích spoločníkov viac vážiť, dávajú nám totiž do života to, čo u ľudí už len málokedy vieme nájsť.

Psíkovia nás vidia ako dokonalých, a preto by som rada ukončila tento blog krásnym citátom, ktorým sa aj ja snažím riadiť v každodennom živote.

“Buď tou osobou, ktorou si tvoj pes myslí, že si”

                          - Pamlsmajsterka Miška


IMG_9344jpeg